Predstavujeme vám 33. ročník Pešej mládežníckej púte Muráň-Levoča, ktorá sa bude konať od 2.7. do 7.7. 2024.

Registrácia bude prebiehať v Muráni v areáli školy v utorok 2. 7. 2024 od 17:00. Cesta od zastávky bude značená – určite to nájdete! Ak by ste prišli skôr, môžete si vybehnúť na Muránsky hrad – je odtiaľ pekný výhľad na okolie.  Ráno sa odchádza hneď po sv. omši.

Púť sa začína sv. omšou v utorok o 8:00 v Muráni a oficiálne končí v sobotu polnočnou omšou na levočskej Mariánskej hore. Účastnícky poplatok je 30 eur pre študentov a 40 eur pre pracujúcich, platí sa na mieste. Poplatok je použitý výhradne na chod púte ako je prevoz batožiny, strava, ubytovanie,… Organizátori sú všetci neplatení dobrovoľníci.

Ubytovanie a Hygiena

Ubytovanie je zabezpečené v školách a telocvičniach v Muráni, Hranovnici, v Spišskom Štvrtku a Levoči, a vo všeúčelovej hale v Telgárte. Ak chcete spať von v stane, môžete si ho so sebou priniesť. Mať so sebou stan nie je podmienkou. Na každom mieste, kde sme ubytovaní, sú k dispozícii toalety a umývadlá. V niektorých telocvičniach je možnosť sprchovania sa a v Hranovnici máme pekný zvyk, kde sa chodíme sprchovať do ochotných rodín v dedine.

Balenie a Putovanie

Pri balení na pešiu púť si odporúčame vziať so sebou kvalitné turistické topánky alebo trekové sandále, aby ste sa vyhli možným pľuzgierom a zraneniam na nohách. Kráča sa po asfaltovej ceste, jeden menší úsek je po turistickom chodníku. Zároveň nezabudnite na turistické/športové oblečenie, ktoré by malo byť vhodné do teplého počasia, ale aj na chladnejšie večery (najmä v Telgárte). Vhodné je vrstvové oblečenie, aby ste sa mohli prispôsobiť teplotným zmenám počas dňa. Pre prípadný dážď odporúčame zbaliť pršiplášť.

Keďže nocovanie sa uskutoční buď v školách alebo telocvičniach, prípadne vo vlastnom stane, nezabudnite si so sebou vziať spacák a karimatku. Prenášanie veľkej batožiny prebieha v dodávkach, počas dňa potrebujete iba malý ruksak s vecami potrebnými na daný deň (pršiplášť, ochranný krém, jedlo a fľaša vody). Večer vás už na mieste bude čakať vyložená batožina. 

Nezabudnite, že počas púte môže byť cesta náročná, preto odporúčame, aby ste sa riadili heslom „Menej je viac“ a zvolili si základné veci, ktoré vám budú slúžiť na ceste.

Treba si zobrať aj základnú lekársku výbavu vrátane liekov, ktoré bežne užívate. V prípade, že trpíte nejakým ochorením alebo užívate špeciálne lieky, nezabudnite si ich zobrať so sebou a oznámiť to organizátorom. Odporúčame si zobrať aj osobné hygienické potreby a uterák.

Putovanie prebieha v dvoch veľkých skupinách, kde je čas na rozhovor, spievanie, hry atď. Na obed je vyhradená prestávka, po ňom nasledujú vždy stretká v malých skupinkách.

Čo so sebou?

Každý skúsený pútnik to už ovláda, ale pre tých menej skúsených, prípadne zábudlivých je tu zoznam vecí, ktoré by ste si nemali zabudnúť priniesť so sebou:

  • oblečenie do každého počasia – putuje sa v každom počasí, takže netreba zabudnúť niečo proti slnku, opaľovací krém a pršiplášť, tiež niečo teplé – večery sú chladné a na Levočskej hore býva zima
  • pohodlnú obuv – aspoň 2 páry
  • fľašu na vodu
  • karimatka, spacák, doklady, lieky, hygienické potreby
  • Sväté písmo :))
  • hudobný nástroj (ak hráš)
  • ešus alebo misku (na polievku), pohár na čaj/vodu
  • prípadne stan – kto nechce spať v telocvični/škole/hale, ale vonku

Stravovanie

Chlieb a voda je ráno pre každého pútnika zabezpečená. Stravu na obed si každý zabezpečuje sám. Na večeru vás čaká navarená polievka, poprípade klobásky, či koláče, ktoré nám pripravujú obyvatelia obcí, cez ktoré prechádzame, za čo sme im veľmi vďační. Okrem toho sú v každej dedinke malé obchody, kde sa dá niečo kúpiť.

Doprava

Do Muráňa sa dá dostať autobusom, prípadne sa dá ísť vlakom do Červenej Skaly a odtiaľ autobusom alebo pešo. Ak sa nazbierate väčšia skupina, na vlaku sa dá vybaviť skupinová zľava. Ak by bol záujem, dá sa po vás prísť do Červenej Skaly autom. Všetko sa dá dohodnúť, len sa nám treba ozvať :).

Tu sú kontakty na pár ľudí, ktorí budú mať na starosti organizovanejší odchod na púť z rôznych miest Slovenska, prípadne vám budú vedieť poradiť čo a ako, čiže sa im môžete ozvať. Ak idete ako väčšia skupinka, môžete nám na mail poslať kontakt na vás, aby sa k vám prípadne mohol pridať niekto, kto ide sám.

InfoJanko Gombala0915 893 678
ČadcaMartin Potočiar0944 981 687
OravaMichal Flajs0908 238 464
ZvolenMegy Spišková0911 896 867
Nitra, LeviceAdam Jurík0944 828 482
Varín, ŽilinaEvka Halúsková0944 535 691
BratislavaMartin Prieložný0918 871 661
TopoľčanyDominika Balková0904 595 271
Partizánske a BošanyCyril/Peter Bôžik0948 606 860